
Deliblatska peščara – pustinja u Srbiji?
Deliblatska peščara ili kako je neki zovu – Banatska peščara jedinstvena je peščara u Evropi, a zauzima veliki deo ravnice južnog Banata. U obliku pravougaonika, proteže se od Banatskog Karlovca na severoistoku, pa sve do Dunava na jugoistoku.
Istočnu granicu Deliblatske peščare predstavlja kanal Dunav-Tisa-Dunav, dok na zapadu se prostire do sela Deliblato i Mramorak. U neposrednoj blizini Deliblata se nalazi i Specijalni rezervat Prirode – jezero Kraljevac, o kome ćemo više pisati u drugoj reportaži iz ovog dela Vojvodine.
Ovo je najveća peščara Srbije (ali ne i jedina), i prostire se na površini od oko 300 kilometara kvadratnih, što je približno površini šireg dela Beograda!
Šta videti u Deliblatskoj peščari?
Deliblatska peščara je proglašena 1977. godine za Specijalni rezervat prirode, i kao takva je pod zaštitom države. Ovaj status nije dobila bez razloga, jer obiluje raznolikim biljnim i životinjskim svetom koji u svetskim razmerama predstavljaju retkosti, kao i velelepnim pejzažima, koji su poprilično pogodni za obilaske, kreiranje fotografija i snimanje filmova.
Snimanje filmova smo pomenuli sa razlogom, jer je upravo ova destinacija bila odabir srpskih kinematografa za snimanje dva kultna filma 80-tih godina prošlog veka – „Ko to tamo peva“ i „Boj na Kosovu“.
Sama peščara je pristupačna iz više pravaca, ali glavna tri ulaza u Deliblatsku peščaru su iz pravca Devojačkog Bunara, Šušare (Zagajička brda), i sela Deliblata (Čardak).
Kroz sredinu peščare prolazi samo jedan put za putnička vozila koji spaja Deliblato i Šušaru, i nije baš u najboljem stanju, pa preporučujemo oprez.
Put je u potpunosti okružen prirodom, zelenilom i gustom šumom, a telefonskog dometa na nekim mestima i nema, pa svakako preporučujemo vožnju u toku dana. Sa puta, okolina i pejzaži se ne vide, jer je na niskoj nadmorskoj visini i okružen gustom vegetacijom.
Što se obilazaka tiče, osim prelepih pejzaža Deliblatske peščare, u nastavku ćemo navesti nekoliko zanimljivih lokaliteta koje možete ubaciti u svoj plan puta.
Zagajička brda
Vrlo verovatno najlepši i najpopularniji deo Deliblatske peščare koji se nalazi na severoistoku ovog rezervata. Zelena oaza sa prelepim pejzažima sitnih, „cik-cak“ izređanih brda je najviši predeo Banatske peščare, često viđen na objavama sa društvenih mreža i iz medija. U novom, zasebnom artiklu vam opisujemo ovaj predeo u potpunosti.
Jezero Kraljevac
Ovo jezero je proglašeno takođe za Specijalni rezervat prirode i jedinstveno je jezero sa specifičnom karakteristikom – na njemu se nalaze plutajuća ostrva, kao i mnogobrojne vrste riba kojima je prirodno stanište, što predstavlja pogodno mesto za ribolov. Detaljnije ćemo opisati i Kraljevac u posebnom artiklu.
Izletište Devojački Bunar
Devojački Bunar predstavlja vikend naselje i najveće turističko izletište u Deliblatskoj peščari koje se nalazi u blizni Banatskog Karlovca. Od zanimljivosti, ovde možete pronaći javni bazen, veliko šetalište puno zelenila, lepih vikendica i radnji sa domaćim proizvodima u ponudi.
Na ovom mestu se takođe nalazi veliki prostor sa binom koji je idealan za organizovanje festivala, skupova, koncerata. U blizini se nalazi restoran „Plava dama“ koji svakako toplo preporučujemo.
Nekoliko vinarija u okviru naselja će vam omogućiti da probate i različite vrste vina po kojima je svakako ovaj deo Banata poznat, o čemu možete više pročitati i u artiklu o Vršačkim planinama.
Od drugih aktivnosti u izletištu, u ponudi ćete imati školu jahanja konja, i obilazak crkve sv Ognjene Marije. Još jedna korisna informacija je da u ovom predelu nema komaraca, zbog propustljivosti peska, koji sprečava stvaranje bara i močvara, što može učiniti vaš boravak svakako prijatnijim.
Edukativno rekreativni centar Čardak Deliblato
Turistički i edukativni kompleks u blizini sela Deliblato – Čardak je centar otvoren 2010. godine, sa ciljem da se edukuju nove generacije o principima održivog preduzetništva, zaštiti prirode i očuvanju biološkog diverziteta.
Čardak je pre svega namenjen đacima, studentima i stručnjacima bioloških nauka, gde mogu da se informišu, kupe suvenire ili uz prirodno okruženje pripremati lokalne i međunarodne projekte.
Na samo sedam kilometara od sela Deliblato, u gustoj šumi, ovaj centar osim smeštaja sadrži i restoran koji je kapaciteta do čak 500 osoba, kao i terene za male sportove i staze za pešačenje po prirodi.
Deliblatska peščara i staze – okolina Čardaka
U okviru ovog prirodnog kompleksa uključene su i pešačke staze sa informativnim tablama, vidikovcima i odmorištima koji vam daju mogućnost za savršen boravak u prirodi. Posle šetnje, možete se i smestiti u prostorijama kompleksa ukoliko želite da noćite.
Okolina centra obuhvata šest šumskih staza dužine od 3,5 do 15 kilometara, koje su pogodne kako za pešačenje, tako i za brdski biciklizam i trčanje.
Deliblatska peščara – restorani
Svako putovanje i reportaža ne mogu da prođu bez dobrog odmora i okrepljenja kuhinjskim specijalitetima, tako da i u ovom članku izdvajamo nekoliko najbolje ocenjenih restorana od strane gostiju, koji se nalaze u ili okolini Deliblatske peščare. U nekim od ovih objekata je moguć i smeštaj sa noćenjem.
- „Deliblatska Čarda“
- Etno kuća „Deliblatska peščara“
- Restoran u edukativnom centru Čardak
- „Plava dama“ – Devojački Bunar
- Restoran „kod Ivanke“ – Devojački Bunar
- „Veliki Biser“ – Devojački Bunar
- Kastel Marijeta – Šušara